-1.4 C
Banja Luka
17.01.2025.

TRADICIONALNO – ZAVADI PA VLADAJ  

 

Portali iz Sarajeva,  kao produžena ruka pojedinih Nevladinih organizacija u Bosni i Hercegovini je pokrenuo lavinu netačnih informacija a sve sa jednim ciljem, da se po ko zna koji put privreda Republike Srpske sroza na najniže grane i da se svi projekti od strateške važnosti onemoguće. Čini se poprilično da su u NVO sektor stigla neka poprilično velika novčana sredstva i da se posao mora uraditi kako bi se dobile pare.

Navedeni tekst se odnosi na sastanak u Parlamentu BiH čija su tema bili kritični minerali u Bosni I Hercegovini . Sastanak je imao za cilj da se otvori ova tema I da je krajnje vrijeme da se ova priča pozicionira i napravi jasan plan vezan za količine i nalazišta kritičnih minerala u Bosni I Hercegovini. Kao što se moglo naslutiti prezentaciju je imala ko drugi nego nevladina organizacija Centar za politike I upravljanja iz Sarajeva.Oni rade po pokroviteljstvom Američke ambasade ….

U cijeloj Evropi , svaka država je do sada napravila plan u vezi snabdijevanja kritičnim mineralima , jedino kod nas plaćenici u vidu takozvanih ekologa I boraca za životnu sredinu na sve načine pokušavaju da spriječe ovo I da raskrče put za nekog drugog ,očigledno strance koji ih plaćaju. Kao što se pretpostavlja , ova vijest je za tren oka transformisana na million načina a uglavnom po principu “ što je babi milo to joj se I snilo “.

Tako su aktivisti iz Jezera u šoku jer je tamo litijum , kažu I u Čajniču ga ima ?!

Do kraja dana cijela Republika Srpska se pretvorila u jedno ogromno nalazište litijuma.

Suptilno su iz Federacije gurnuli litijum Republici Srpskoj a na sva zvona oglasili nalazište zlata kod Fojnice ! Kako da ne !

Napomene radi :

Jezero: Ovo područje nije geološki predisponirano za nalaze litijuma. Bilo kakva tvrdnja o rezervama litijuma u Jezeru nema uporišta u naučnoj literaturi niti u provedenim istraživanjima.

Čajniče: Iako postoje neka rudarska istraživanja, fokus je na drugim mineralima poput antimona. Litijum se u ovom regionu ne javlja ni u tragovima koji bi opravdali daljnja istraživanja.

Litijum ne postoji u Jezeru niti u Čajniču, niti su ove lokacije geološki predisponirane za njegovo prisustvo. Tvrdnje koje su plasirane u javnosti su neutemeljene i predstavljaju zloupotrebu geoloških podataka za stvaranje dezinformacija. Potrebno je da se stručne informacije plasiraju transparentno i odgovorno, kako bi se izbjegle manipulacije i omogućio balansiran dijalog o budućnosti prirodnih resursa u BiH I u Republici Srpskoj .

“Potencijalna nalazišta litijuma se nalaze na sjeveru, srednjoj i istočnoj BiH, no potrebno je provesti dodatna istraživanja po pitanju koncentracije i u kontinuitetu rudnog tijela. Firma Arcore AG je sprovela istraživanja i procijenila da se na području Lopara i Ugljevika nalaze rezerve od 1,5 miliona tona litijum karbonata (pored 94 miliona tona magnezijum sulfata i 17 miliona tona bora). Istraživanja litijuma, kaoi srodnih kritičnih mineralnih sirovina se obavljaju i u sklopu preliminarnih geoloških istraživanja u Čajniču, Jezeru i Šipovu, a interes za istraživanje je iskazan u nizu drugih općina kao što su Ugljevik, Bijeljina, Zvornik i Brčkog.” -ovako piše u publikaciji koju su izdali .

 

Sa vrlo jasnim namjerama , jedan pasus sa nekoliko rečenica je namjerno napisan kontradiktorno I zbunjujuće I otvorio je put vodećim NVO I njihovim portalima da pokrenu lavinu tekstova ovakve sadržine I plasiraju gomilu neistina, dajući vjetar u leđa aktivistima bez imalo bojazni da će to ugroziti sigurnost I stabilnost u zajednicama o Kojima govore. Bez imalo straha pozivaju na bunt I na proteste Kojima bi se zaustavili svi projekti .

Pogrešno interpretirane i nepotpune informacije ovog tipa mogu izazvati konfuziju kod javnosti i unijeti neosnovano nepovjerenje prema institucijama koje se bave dodjelom koncesija. Neophodno je koristiti verifikovane i ažurirane podatke iz relevantnih registara i dokumenata kako bi se izbjeglo širenje dezinformacija.

 

 

 

Povezane vijesti

Društvene mreže

820PratiocaSviđa mi se
358PratiocaZaprati

Možda ste propustili